Акупунктура – метод терапії чи шарлатанство?

 1. Акупунктура: що це
 2. Акупунктура в медицині
 3. Яким чином акупунктура лікує?
 4. Види та типи
 5. Кому підходить?
 6. Кому не підійде
 7. Чи може зашкодити
 8. Як відбувається сеанс
 9. Ціна та від чого вона залежить

Всупереч безлічі міфів і забобонів, які стосуються акупунктури, цей метод існує вже не перше століття. Більше того, він залишається популярним як основний і як додатковий метод терапії різних захворювань. Як він працює? Кому допоможе? А чи може нашкодити? Розберемося з цими питаннями зараз!

Акупунктура: що це

Досі точаться суперечки, коли саме акупунктура з’явилася в житті людини. Деякі вчені запевняють, що її активно застосовували ще у неоліті. Більш-менш достовірні зображення цього методу лікування та записи про нього датовані 1600-1100 роком до нашої ери.

По суті, голкотерапія – це вплив дуже тонкими голками на певні ділянки шкірного покриву людини. Давні лікарі його досконально не досліджували, покладаючись на досвід попередників та власні навички. В подальшому ж не обійшлося без досліджень,. З ХІХ століття вчені періодично намагаються розгадати загадку стародавнього східного методу лікування.

На подив вчених, акупунктура з разу в раз показувала дуже непогані результати. Хоча до «зцілення одним сеансом» вони, звісно, не дотягували.

Акупунктура в медицині

Щоб довести ефективність акупунктури, вчені проводять різні тести. Піддослідними у них стають як тварини, так і люди. Підсумки? Очікувані. У деяких випадках динаміка позитивна, навіть дуже. В інших – просто рівна, жодних надрезультатів. В інших же (але їх менше, ніж могло б здатися на перший погляд) навіть негативна.

Ще до старту масових клінічних досліджень медики стародавнього Сходу писали у своїх роботах про те, що всі порушення в організмі (крім травм) — це некоректне функціонування певних органів. При короткому порушенні наслідків може і не бути. А якщо це триває з року в рік, то призводить до тяжких захворювань. Акупунктура впливає на спеціальні точки, які так чи інакше пов’язані із цими органами, повертає їх у нормальний стан. Дослідження, які зараз проводяться, підтверджують ці теорії.

Наведемо як приклад дослідження, які були реалізовані у 2010 році. У них брали участь пацієнти перед операцією з ліфтингу обличчя (за згодою пацієнтів). За деякий час до початку процедур підтяжки на шкіру обличчя впливали за допомогою голкотерапії. В результаті було доведено збільшення кількості гістаміну, його розподіл по зонам, на які впливали. Пацієнтки легше переносили операцію, результат був більш вираженим, а загоєння відбувалося ефективніше.

Саме через безліч досліджень на цю тему, а також через їх результати, акупунктуру визнала офіційна медицина. Хоча шлях її був довгим і тернистим.

Процедура акупунктури належить до розряду фізіотерапії, а в офіційних документах часто називається голкорефлексотерапія.

Зверніть увагу. Деякі методи фізіотерапії передбачають голковколювання та стимуляцію електричним струмом, тиском або припіканням через ці ж ділянки шкіри, можуть використовуватися інші способи стимуляції, додаткові. Їх вже не відносять до голкотерапії, проте методи їх впливу схожі (лише радикальні).

Яким чином акупунктура лікує?

З того часу, як медицина перестала заперечувати, що голкорефлексотерапія здатна багато на що впливати, почали з’являтися різноманітні теорії. Вони покликані пояснити фізику та біологію цього виду терапії. Тобто відповісти на запитання, чому цей метод лікує і як. На даний момент є три основні теорії:

 1. Нервово-рефлекторна теорія. Сьогодні саме ця теорія вважається найпопулярнішою серед вчених і дослідників. Вона стверджує, що подразнення шкірних покривів передає своєрідний імпульс у спинний мозок по нервових волокнах. Звідти він потрапляє до мозку. Мозок аналізує сигнал, потім запускається каскад реакцій організму — від покращення кровообігу в цій ділянці тіла до впорскування додаткової порції гормонів.
 2. Капілярна теорія. Шанувальники цієї теорії переконані, що ефект від акупунктури настає через те, що ток крові в точках нанесення уколу прискорюється і відновлюється. Відбувається це звичайно ж по шкірних капілярах. Обмін крові та речовин відповідно прискорюється. Людина почувається краще. Але ця теорія ніяк не пояснює вплив акупунктури на внутрішні органи. А тим часом він вже доведений.
 3. Тканинна теорія. Згідно з цією теорією, введення голки в шкіру сприяє вивільненню біологічно активних речовин в тих ділянках, які були пошкоджені захворюванням. І саме вони згодом стимулюють реакцію організму. Запускається процес відновлення ділянок тіла, підвищується рівень кисню, здатність до опору всього організму.

Власне, як ви вже зрозуміли, всі теорії намагаються зрозуміти, який саме вплив гострого колючого предмету на організм людини призводить до результатів. Безліч досліджень у цій галузі підтверджують наявність позитивної динаміки. Але визначити достовірно, який саме вплив до неї призводить, вони поки що не можуть.

Види та типи

Загалом, акупунктура буває аурикулярною та корпоральною. Відмінність у точках, на які впливають під час сеансу. У першому випадку вплив припадає на спеціальні зони (рефлексогенні), розташовані на вушній раковині. У другому – на точки по всьому тілу.

Деякі спеціалісти протиставляють один метод іншому. Але це не має сенсу. Адже це не взаємовиключні, а доповнюючі методи терапії. Навіть якщо йдеться про один курс лікування.

Для виготовлення голок використовують максимально гіпоалергенні матеріали. Найчастіше – хірургічну сталь. Також для того, щоб полегшити очищення та зробити його більш ефективним, на вістря голки наносять спеціальні покриття із золота, срібла або танталу.

Кому підходить?

Пам’ятаєте, ми говорили, що є люди, які вважають голкотерапію здатною вилікувати від чого завгодно? Насправді це зовсім не так, як ви вже зрозуміли. Але при цьому голкотерапевти переконані, що метод здатний допомогти в лікуванні 250+ різноманітних захворювань!

Найчастіше до фахівців звертаються:

 • з проблемами опорно-рухового препарату;
 • з порушеннями в роботі серцево-судинної системи;
 • з порушеннями в роботі органів травлення;
 • при порушенні обміну речовин в організмі;
 • при защемленнях нервів.

Це, звісно, не повний перелік. Багато експертів стверджують, що голкорефлексотерапія здатна допомогти при нервових розладах та психічних захворюваннях. Вона діє як додатковий спосіб розслаблення організму, зняття втоми та напруги, а також має своєрідний ефект плацебо. В даному випадку він допомагає анітрохи не гірше за реальні таблетки та препарати.

Деякі пацієнти звертаються до акупунктури тоді, коли всі традиційні методи не допомагають, і сподіваються повністю вилікуватися саме акупунктурою. Це неправильний підхід. Сама собою голкотерапія не здатна вилікувати захворювання. Вона є додатковим методом фізіотерапії. Крім того, акупунктура показує чудові результати саме на ранніх етапах захворювання.

Крім того, цей метод вважається дуже ефективним способом післяопераційного догляду та передопераційної підготовки, особливо, якщо йдеться про зовнішні зміни (підтяжки, корекції обличчя та тіла, інші операції пластичної хірургії).

Кому не підійде

Звичайно цей засіб теж має свої протипоказання. Це медична процедура, визнана офіційно і, як будь-яка інша, має свої обмеження. Вам варто відкласти похід на процедуру якщо:

 • у вас підвищена температура;
 • ви захворіли — вірус, ГРЗ чи інше респіраторне захворювання;
 • у вас є ознаки будь-якого іншого вірусного захворювання.

Голкорефлексотерапія не може допомогти при гострих запаленнях у черевній порожнині. (апендицит, панкреатит і т. д.) та при травмах або переломах. Тут треба звернутися до хірурга. А голкотерапія допоможе відновити організм.

Акупунктура при вагітності, особливо з 6 місяця – не найкраща ідея. Люди похилого віку та діти до 7 років реагують на цей метод значно слабше, і ефективність лікування практично нульова.

З жалем доводиться визнати, що голкорефлексотерапія не здатна вилікувати онкологічні захворювання. Жодних “секретних методик” не існує. Принаймні це досі не доведено науково.

Чи може зашкодити

Акупунктура нашкодить лише у двох випадках:

 • недостатня діагностика;
 • недостатня компетенція лікаря.

Для того, щоб не допустити першого варіанту, перед походом до лікаря пройдіть всі дослідження, рекомендовані лікарем. Важливо максимально точно встановити діагноз і зрозуміти, що саме ви хочете отримати від голкотерапії.

Із другим пунктом складніше. На тілі людини понад 1700 пікселів, на які можна впливати голкорефлексотерапією. При лікуванні певної проблеми у конкретної людини необхідно вибрати правильне поєднання. Тут може допомогти тільки рівень знань і досвід майстра з акупунктури.

Через специфіку методу голкотерапія може викликати нові захворювання, які передаються через кров. Наприклад, якщо інструменти були недостатньо очищені, а попередній пацієнт був хворий. Обов’язково уточніть, як проходить очищення голок (якщо майстер використовує не одноразові). Бажано також на власні очі побачити цей процес – як очищення, так і відкриття упакованих одноразових голок для акупунктури.

Як відбувається сеанс

На основі тих показань, які отримав пацієнт після досліджень, йому призначають певний вид голкорефлексотерапії (корпоральний/аурикулярний). Сам сеанс триває від кількох хвилин до 1 години. Це залежить від техніки постановки голок та площі поверхні шкіри, яку покривають ними.

Відчуття від голкотерапії бувають різними. Навіть якщо ви раніше переносили сеанс спокійно, наступного разу ваші відчуття можуть стати іншими. Дотики можуть бути невідчутними. А може бути присутнім легкий біль або просто неприємні відчуття у м’язах, з’являтися свербіж, розпирання. І це варіатни норми.

Деякі пацієнти переносять цей вид фізіотерапії дуже легко. Навіть засинають у його процесі – від розслаблення та полегшення при болях. Але якщо пацієнт відчуває постійний дискомфорт, напругу та спазми, рекомендується припинити процес. Можливо, має місце психологічна проблема (страх голок або уколів, наприклад) або індивідуальна непереносимість покриття і матеріалу голки. Такі випадки трапляються досить рідко, але все одно трапляються.

Ціна та від чого вона залежить

Ціна за один сеанс акупунктури напряму залежить від компетентності майстра та його репутації. У Китаї цьому методу лікування навчаються не один рік. Звичайно, людина, яка багато років витратила на вивчення і вдосконалення своїх знань, просто не може брати за свою роботу малу суму.

Щоправда, зараз існують різні курси та короткі лекції, які обіцяють навчити голкорефлексотерапії за кілька місяців. Вартість послуг після них у майстрів досить низька. Але й компетенція фахівців є досить сумнівною. Крім того, такий майстер може через недостаність досвіду або брак знань лише погіршити ситуацію. Отже, від відвідування його кабінету краще відмовитися.

При виборі майстра зверніть увагу на його сертифікати та їх кількість, а також відгуки пацієнтів. Цей параметр допоможе скласти повну картину та звернутись до справжнього експерта, який зможе не нашкодити.

Автор статті:

Арсентьєва Аліна В’ячеславівна
гінеколог ендокринолог
Спеціалізація:
дорослі
вагітні
люди старшого віку
Освіта:
акушерство та гінекологія
Наукова ступінь:
аспірант Інституту ендокринної патології

СХОЖІ СТАТТІ

Відмінності протрузії та грижі міжхребцевого диска Ефективне лікування гриж та протрузій міжхребцевих дисків Протрузія та грижа міжхребцевого диска найчастіше є …

Арсентьєва Вікторія Миколаївна
Автор: Арсентьєва Вікторія Миколаївна
магістр остеопатії
136

Новий спосіб остеопатичної косметології «КосмОдар» Особливості остеопатичного омолодження Скільки процедур необхідно для досягнення результату? Ефективність «КосмОдАр» «КосмОдАр» – унікальна остеопатична …

Арсентьєва Вікторія Миколаївна
Автор: Арсентьєва Вікторія Миколаївна
магістр остеопатії
74

Що таке остеопатія Як працює остеопатія Мета остеопатії Доброго дня, шановні друзі! Хочу Вам розповісти, що таке остеопатія і чому …

Арсентьєва Вікторія Миколаївна
Автор: Арсентьєва Вікторія Миколаївна
магістр остеопатії
217

  ЗАПИС НА ОНЛАЙН КОНСУЛЬТАЦІЮ

  Залишіть контакти і наш спеціаліст зв'яжеться з вами

  КОНТАКТИ НАШОГО
  Центру

  Режим роботи: Пн-Сб з 9:00 до 20:00
  Ми знаходимося:
  м. Харків, вул. Бакуліна 33
  Ресепшен
  Icon arrow up